Számtalan alkalommal intézték már felém, hogy tulajdonképpen mit is takar a vérkép?
A vérképen azt a rutinszerűen elvégzett laborvizsgálatot értjük, ahol is a vér úgynevezett alakos elemeire kíváncsiak. Az alakos elemek közé tartozik a vörösvérsejt, fehérvérsejt, a véralvadásban fontos szerepet játszó thrombocyta. A fehérvérsejteken belül több sejttípust különböztetünk meg. Lényeges, hogy egy – egy fehérvérsejt típus mennyiségi vagy alaki változása más – más kórképre jellemző.
Megemlítenék néhány példát !
A lymphocyták szaporulata leginkább vírusos megbetegedésekre jellemző, míg a neutrophil – granulocyták bakteriális fertőzésre utalnak. Az eosinophil sejtek száma akkor növekszik meg jelentősen, ha valamilyen parazitás jellegű betegsége van a páciensnek. Természetesen az előbb említett esetek csak nagyon szerényen nevezhetőek akár csak tájékoztató jellegűnek is, hiszen külön tudományág, a haematológia foglalkozik velük részletesen.
Az alaki és mennyiségi változások egyebek mellett, más haematológiai megbetegedésekre is utalhatnak, mint a leukaemiák, nyirokcsomó daganatok.
A nyakon elhelyezkedő pajzsmirigy több hormont is termel, de most csak a szűrőcsomagunk által tartalmazott alap laborvizsgálatokról lesz szó, a thyroxin (fT4) és trijód-thyronin(fT3) hormonokról
.
A pajzsmirigy hormonok a szervezet szinte valamennyi sejtjének aktivitását, ezáltal az anyagcserét fokozzák. Szabályozzák bizonyos fehérjék termelődését, így nagyon fontos szerepet játszanak például a magzatok idegrendszerének fejlődésében. A szervezetet érzékenyítik a stressz hormonok hatására melynek eredményeképpen az izom munkabírása, a szívműködés erősebb lesz. Számos nagy terjedelmű dolgozat, és könyv foglalkozik csak a pajzsmirigy működésével, melynek működése nagyon bonyolult. Leegyszerűsítve nézzünk egy két példát milyen hatással van ha túl sok, vagy túl kevés van belőle.
Hypothyreosis esetén kevés a pajzsmirigy hormon melynek a következménye a lassú anyagcsere, hízás, lassú szívverés, fáradékonyság, száraz bőr, depresszió. Az utolsó tünetet érdekessége, hogy sokszor derül ki depresszióval kezelt betegekről, hogy pajzsmirigy problémákkal küszködik és hormon terápiával megszűnnek a tünetek.
Hyperthyreosisnak nevezzük azt a kórképet, mikor a pajzsmirigy túl sok thyroxin (fT4) hormont termel. A tünetek szinte teljesen ellentétesek a fentebb említetteknek. Gyors szívverés, fogyás, emelkedett vérnyomás, kidülledő szemek (Basedow – kór)
A TSH, fT3, fT4 együttes mérésével el lehet különíteni a pajzsmirigy betegségek eredetét, mely lehet akár agyalapi mirigy esetleg tumor eredetű.
A férfiakban található prosztata (dülmirigy) sejtjei termelik a PSA –t (prosztata specifikus antigén). A prosztata a húgyhólyag alatt található gesztenye alakú, nagyságú kis mirigy. Legfőbb funkciója a PSA – nak, hogy ejakuláció után elfolyósítja az ondót. Érdekességképpen megemlítendő, hogy a prosztata mellett a tejmirigyekben, pajzsmirigyben, méhlepényben és a húgycső melletti sejtek is termelik a PSA – t, de olyan kis mértékben, hogy a vérben nem lehet kimutatni.
Normál értéke: 0,1 – 4 ng/ml
Mikor emelkedett a PSA szint?
Leggyakrabban, normál esetben az ejakulációt, orgazmust követően emelkedik meg, de az orvosi prosztata vizsgálat után is szintén magasabb értéket mutat. Általánosságban elmondhatjuk 10ng/ml alatti értékeket, gyulladásokban illetve az előbb említett okoknál fogva lehet kimutatni.
10ng/ml feletti értékeknél már érdemesebb komolyabb műszeres vizsgálatokat elvégezni az esetleges prosztatarák diagnosztizálására. Ilyen kiegészítő vizsgálatok az urológus általi végbélen keresztüli prosztata ultrahang (TRUS: Trans rectalis ultrasonograph), prosztata biopszia stb.
Röviden összefoglalva, egy magasabb PSA szint esetén nem szabad megijedni, hiszen sok egyéb oka is lehet mint láttuk, de érdemes utánajárni és kizárni a komolyabb kórképeket. Szolgáltatásunk rendkívül nagy szaktekintélyű orvosai a legrövidebb úton és a legnagyobb körültekintéssel végzik el Ön számára a megfelelő vizsgálatokat.
Az egyik legérzékenyebb képalkotó diagnosztikus eljárás. Miliméterre pontos adatokkal szolgál a szervezet anatómiai helyzetéről. A másik legfontosabb tulajdonsága, hogy értékes információkat ad egy adott szerv vagy testrészünk anyagcseréjéről.
A vizsgálat során radioaktív fluorral megjelölt szőlőcukrot juttatnak a vénába, majd röntgen berendezéssel feltérképezik azt a területet ahol fokozottabban veszik fel a sejtek a cukrot.
Miért érdekes ez?
Köztudott, hogy a daganatos sejtek sokkal gyorsabban osztódnak mint a normál, egészséges sejtek. A gyors szaporodáshoz szükséges az energia, energiához pedig cukor kell. A daganatos sejtek tehát intenzívebben „eszik” a cukrot, ezért azok erősebb jelet adnak.
Annyira pontos a vizsgálat, hogy akár 5 mm nagyságú daganatot is képes felfedezni. A vizsgálat csupán bezártság érzést okozhat, mely kellemetlen, de az orvossal és az asszisztenssel tartott folyamatos kapcsolat megkönnyíti ennek elviselését. Természetesen a PET – CT – vel számos egyéb betegség is diagnosztizálható, merről részletes tájékoztatást tud nyújtani a Mediqa forróvonalunk és készséggel állnak rendelkezésre orvosaink is.
A képen egy lábban elhelyezkedő ritka daganatot látunk. Fokozott anyagcseréje, jól látszódik a felvételen.
Mindenki számára köztudott, hogy az államilag finanszírozott egészségügyi ellátásban korlátozások vannak.
Ennek eredménye például az egyes vizsgálatok hosszú, akár több hónapos várólistája.
A PET – CT (Pozitron Emissziós Tomográfia) az egyik legérzékenyebb képalkotó diagnosztikus módszer, mely a daganatot már 5 mm – es nagyságban kimutatja. Ugyanakkor fontos szerepe van a daganatos betegek terápiás után követésében, hiszen a más műszerrel „láthatatlan” apró áttéteket is látja.
Jelenleg Magyarországon kb. 300.000 daganatos beteget regisztráltak és ezen betegek közül megközelítőleg 70.000 betegnek lenne szüksége PET – CT vizsgálatra. Finanszírozási okokból az OEP 2012 – ben csak 12.000 daganatos betegnek fizeti ki, ezt a speciálisan érzékeny vizsgáló módszert. A többi 60.000 betegnek várnia kell egy évet, vagy egyéni finanszírozással van lehetősége elérni a PET – CT- t.
Egy felmérés szerint a 36 – 45 év közöttiek kb. 80 % - a fizetne a gyorsabb diagnózisért és 63 % - ban fontosnak tartja, hogy értesüljön más lehetőségekről is.
Új egészségügyi szolgáltatásunkkal elérhetővé teszünk, bármilyen klinikai vizsgálatot már 8 napon belül, ugyanakkor hivatásunknak is tekintjük egyben, hogy tájékoztassuk ügyfeleinket a lehetőségeikről. Szakorvosaink mellett, képzett természetgyógyászok adnak ingyenes, teljes körű tájékoztatást az alternatív gyógyászati módszerekről is.
- emlőszűrés (45 – 65 év közötti nők mammográfiás vizsgálata)
- méhnyakszűrés (25 – 65 év közötti hölgyek nőgyógyászati sejtminta levétele)
- vastagbélszűrés ( 50 – 70 év közötti nők és férfiak széklet rejtett vér vizsgálata )
Tudta- e, hogyha ezen vizsgálatokon az emberek 70 % -a megjelenne, úgy legalább 2000 beteggel kevesebben halnának meg évente.
A fenti szűrővizsgálatok a daganatos betegségek diagnosztizálásában fontosak, ám azt is tudnunk kell, hogy a magyarországi vezető halálokként mintegy 54 % - ban a szív – és érrendszeri megbetegedések a felelősek. Ezért tartjuk fontosnak, hogy az egyéb betegségek korai felismerése felé is tegyünk lépéseket.
A főbb halálokok magyarországi statisztikáját a mellékelt kördiagramról olvashatják le.
Nagyon fontosnak tartjuk és egyben küldetésünk is, hogy szolgáltatásunk szűrőcsomagjaiban nem csak a daganatok, hanem a belgyógyászat szinte minden területére kiterjedő fizikális- , labor- és képdiagnosztikai módszereket alkalmazzunk.
És, hogy mik is ezek a vizsgálatok? Nézzük őket sorba !
Alap szűrővizsgálati csomagunk tartalma:
- belgyógyászati szakvizsgálat: Itt jegyezném meg, hogy egy részletes kikérdezés úgynevezett anamnézis felvétel, felér egy fél diagnózissal. Orvosaink felkészültségét, szakmai továbbképzését szigorúan ellenőrizzük, így szinte biztos lehet abban, hogy a megfelelő kérdésekkel, fizikális vizsgálatokkal a megfelelő diagnózist fogják.
- Vérnyomás mérés: Sokan nem tudják, hogy egy olyan egyszerű vizsgálat mint a vérnyomásmérés, mennyi hibázási lehetőséget rejt magában. Egyáltalán nem mindegy mikor mérjük, melyik karunkon, milyen mandzsettával és mennyi az úgynevezett „normális” érték.
Fontos, hogy szakember végezze el először és mutassa meg a helyes mérés technikáját.
A 24 órás vérnyomásmérés az ABPM (Ambulanter Blood Pressure Monitoring) olyan rejtett vérnyomás kiugrásokra deríthet fényt mely rendkívül veszélyesek lehetnek kezelés nélkül. A páciensek csak nagyon kis részének okoz kellemetlenséget a műszer rezgése és hangja, legfőképpen éjszaka.
Pulzus: A kínai orvoslás kb. 100 pulzusfélét különböztet meg. Egy gyakorlott belgyógyász egyszerű pulzusvizsgálattal is rengeteg következtetésre tud jutni. Olyan szívritmuszavarok is kiderülhetnek egy páciensnél amellyel már lehet hónapok óta együtt él.
Nyugalmi EKG:
Szervezetünk védekező mechanizmusa rendkívül bonyolult folyamatok sorozata. A immunsejtek mellett, a máj is részt vesz benne, mégpedig úgy, hogy ha a fertőzés, vagy bármilyen idegen anyag, sejt megtámadja szervezetünket, különböző un. akut fázis fehérjéket termel. Ilyen például a CRP, mely speciálisan kötődik az elpusztítandó anyaghoz, hogy azt felismerjék a falósejtek. A falósejtek (makrophagok) ezután bekebelezik és lebontják a baktériumot esetleg daganatsejtet.
A CRP egy egyszerű vérvizsgálatból kimutatható. Leginkább bakteriális és gombás eredetű fertőzéseknél emelkedik meg, de tumoros megbetegedéseknél is igen magas a szintje.
Gyógyulás esetén, amilyen gyorsan emelkedett, olyan gyorsan csökken a szintje, így sokkal megbízhatóbban jelzi a lefolyását az adott betegségnek, mint más paraméter a vérben.
Összefoglalásképpen, mikor is értékes a vizsgálata?
- bakteriális fertőzések
- gombás fertőzések
- gyulladásos megbetegedések (Crohn, Colitis Ulcerosa, Rheumatoid arthritis stb.)
- tumorok
Normálértéke: < 0,8 mg/dl
Számos olyan szívbetegség van, melyek tünetet okoznak ugyan, de a konkrét ritmuszavart csak egy bizonyos napszakban vagy tevékenység közben lehet kimutatni.
Nagyon lényeges, hogy egyáltalán nem mindegy milyen terápiát alkalmaznak ezekben az esetekben, hiszen a ritmuszavarokra adott gyógyszerek többször árthatnak, mint használnak, ha nem helyesen használják.
A páciensnek a vizsgálat során egy kis zsebrádióra hasonló műszert kell hordania egy napig, amely folyamatosan látja a szív munkáját különböző élethelyzetekben.
Az orvos 24 óra után letölti a felvételt, amin látja az esetleges EKG elváltozásokat, össze tudja vetni a panaszokkal.
Az alábbi képen egy 24 órás EKG felvételt látható
A vizsgálat teljesen fájdalommentes, legfeljebb a műszer éjszakai viselete okoz kellemetlenséget.